NEWS & MEDIA
 Latest News
 Newsletters
 Photos
 Facebook
 
Twitter
 Enter Draw to Win
 Donate Now


 ABOUT PNZ
 Vision & Mission
 Staff & Board

 Contact Us
 
History
 Order of Merit

 AGM 2014

 Speakers Group
 Downloads & Resources


 GAMES & EVENTS
 Paralympic Games

 Rio 2016
 Sochi 2014
 London 2012

 Calendar of Events
 Para-Sport Records
 PNZ Selection Information

 HIGH PERFORMANCE
 News & Information
 Coaching
 PNZ Cycling
 PNZ Shooting
 PNZ Swimming
 Drug Free Sport


 DEVELOPMENT
 Paralympic Sports
 Get Started Form
 Talent ID & Development

 Schools Programme
 Funding Opportunities

 CLASSIFICATION
 What is Classification

 Guide to Classification

 Paralympics New Zealand
 Classification Handbook

 Heads of Classification
 
PARTNERS
 
Members
 ParaFeds
 Sponsors
 Links


NEW ZEALAND PARALYMPIC GAMES TEAM

Athletes
A team of 24 athletes from 7 sports has been selected to represent New Zealand at the London 2012 Paralympic Games.



PETER MARTIN

Sport:
Athletics
Age:
50
Resides:
Matangi, Waikato
Birthplace:
Rotorua
Classification:
F52

Previous Paralympics:

Atlanta 1996, Sydney 2000, Athens 2004


Events:
F52-53 Men's Shot Put
F52-53 Men's Javelin
 


TIM PRENDERGAST

Sport:
Athletics
Age:
33
Resides:
London (England)
Birthplace:
Wellington
Classification:
T13

Previous Paralympics:

Sydney 2000, Athens 2004, Beijing 2008

Events:
T13 Men's 800m
T13 Men's 1500m
 


HOLLY ROBINSON

Sport:
Athletics
Age:
17
Resides:
Mosgiel
Birthplace:
Christchurch
Classification:
F46

Previous Paralympics:
Debut

Events:
F46 Women's Javelin
 


PHILLIPA GRAY & LAURA THOMPSON

Sport:
Cycling
Age:
23
Resides:
Invercargill
Birthplace:
Thames
Classification:
B (Tandem)

Previous Paralympics:
Debut

Events:
B Women's Kilo
B Women's Pursuit
B Women's Road Time Trial
B Women's Road Race
 


SUSAN REID

Sport:
Cycling
Age:
51
Resides:
Nagtea, Waikato
Birthplace:
Howick
Classification:
H3

Previous Paralympics:
Debut

Events:
H3 Women's Road Time Trial
H1-3 Women's Road Race

 


CHRIS ROSS

Sport:
Cycling
Age:
23
Resides:
Auckland
Birthplace:
Wanganui
Classification:
C5

Previous Paralympics:
Debut

Events:
C4-5 Men's Kilo
C5 Men's Pursuit
C1-5 Mixed Team Sprint
C5 Men's Road Time Trial
C4-5 Men's Road Race
 


NATHAN SMITH

Sport:
Cycling
Age:
36
Resides:
New Plymouth
Birthplace:
Wanganui
Classification:
C3

Previous Paralympics:
Debut

Events:
C1-3 Men's Kilo
C3 Men's Pursuit
C1-5 Mixed Team Sprint
C3 Men's Road Time Trial
C1-3 Men's Road Race
 


FIONA SOUTHORN

Sport:
Cycling
Age:
44
Resides:
Waipu, Northland
Birthplace:
Tokoroa
Classification:
C5

Previous Paralympics:
Athens 2004, Beijing 2008

Events:
C4-5 Women's 500m
C5 Women's Pursuit
C1-5 Mixed Team Sprint
C5 Women's Road Time Trial
C4-5 Women's Road Race
 


ANTHEA GUNNER

Sport:
Equestrian
Age:
30
Resides:
Rangiora, Christchurch
Birthplace:
Christchurch
Classification:
Grade II

Previous Paralympics:
Debut

Events:
Grade II - Individual Championship Test
Grade II - Individual Freestyle Test


RACHEL STOCK

Sport:
Equestrian
Age:
42
Resides:
Pokeno
Birthplace:
Matamata
Classification:
Grade III

Previous Paralympics:
Debut

Events:
Grade III - Individual Championship Test
Grade III - Individual Freestyle Test
 


DANNY MCBRIDE

Sport:
Rowing
Age:
43
Resides:
Waikato
Birthplace:
Christchurch
Classification:
Arms & Shoulders

Previous Paralympics:
Debut

Events:
ASM1x Men's Single Sculls
 
   


JAN APEL

Sport:
Sailing
Age:
61
Resides:
Auckland
Birthplace:
Wellington
Classification:
7

Previous Paralympics:
Debut

Events:
2-Person Keelboat (SKUD18)
 


TIM DEMPSEY

Sport:
Sailing
Age:
41
Resides:
Auckland
Birthplace:
Rotorua
Classification:
7

Previous Paralympics:
Debut

Events:
2-Person Keelboat (SKUD18)


PAUL FRANCIS

Sport:
Sailing
Age:
54
Resides:
Auckland
Birthplace:
Pararoa
Classification:
7

Previous Paralympics:
Debut

Events:
1-Person Keelboat (2.4mR)


MICHAEL JOHNSON

Sport:
Shooting
Age:
38
Resides:
Waiuku
Birthplace:
Auckland
Classification:
SH2

Previous Paralympics:
Athens 2004, Beijing 2008

Events:
R4 10m Air Rifle Standing
R5 10m Air Rifle Prone
 


REBECCA DUBBER

Sport:
Swimming
Age:
19
Resides:
North Shore, Auckland
Birthplace:
Auckland
Classification:
S7

Previous Paralympics:
Debut

Events:
S7 Women's 50m Freestyle
S7 Women's 100m Freestyle
S7 Women's 400m Freestyle
S7 Women's 100m Backstroke
 


MARY FISHER

Sport:
Swimming
Age:
19
Resides:
Wellington
Birthplace:
Lower Hutt
Classification:
S11, SB11, SM11

Previous Paralympics:
Debut

Events:
S11 Women's 50m Freestyle
S11 Women's 100m Freestyle
S11 Women's 400m Freestyle
S11 Women's 100m Backstroke
SM11 Women's 200m IM
 


DANIEL HOLT

Sport:
Swimming
Age:
20
Resides:
North Shore, Auckland
Birthplace:
Auckland
Classification:
S13

Previous Paralympics:
Debut

Events:
S13 Men's 50m Freestyle
S13 Men's 100m Freestyle
S13 Men's 400m Freestyle
S13 Men's 100m Butterfly
 


NIKITA HOWARTH

Sport:
Swimming
Age:
13
Resides:
Cambridge
Birthplace:
Hamilton
Classification:
S7, SB8, SM7

Previous Paralympics:
Debut

Events:
S7 Women's 50m Butterfly
SB8 Women's 100m Breaststroke
SM7 Women's 200 IM


AINE KELLY-COSTELLO

Sport:
Swimming
Age:
17
Resides:
Albany, Auckland
Birthplace:
Dublin, Ireland
Classification:
S11

Previous Paralympics:
Debut

Events:
S11 Women's 50m Freestyle
S11 Women's 100m Freestyle
S11 Women's 400m Freestyle
S11 Women's 100m Backstroke
 


CAMERON LESLIE

Sport:
Swimming
Age:
22
Resides:
Auckland
Birthplace:
Whangarei
Classification:
S5, SM4

Previous Paralympics:

Beijing 2008

Events:
S5 Men's 200m Freestyle
S5 Men's 50m Backstroke
SM4 Men's 150m IM
 


SOPHIE PASCOE

Sport:
Swimming
Age:
19
Resides:
Christchurch
Birthplace:
Christchurch
Classification:
S10, SB9, SM10

Previous Paralympics:

Beijing 2008

Events:
S10 Women's 50m Freestyle
S10 Women's 100m Freestyle
S10 Women's 100m Backstroke
SB9 Women's 100m Breaststroke
S10 Women's 100m Butterfly
SM10 Women's 200m IM
 


DANIEL SHARP

Sport:
Swimming
Age:
24
Resides:
Hamilton
Birthplace:
Auckland
Classification:
S13

Previous Paralympics:

Athens 2004, Beijing 2008

Events:
S13 Men's 50m Freestyle
S13 Men's 100m Freestyle
SB13 Men's 100m Breaststroke
 

Support Staff

Chef de Mission:
Operations Manager:
High Performance Director:
Project Manager:
Psychologist:
Medical Leader:
Physiotherapist:
Physiotherapist:
Massage Therapist:
Athletics Manager:
Athletics Personal Coach:
Cycling Head Coach:
Cycling Assistant Coach:
Cycling Personal Coach:
Cycling Mechanic:
Cycling Mechanic:
 
Duane Kale
Ken Sowden
Malcolm Humm
Dave Stewart
Rod Corban
Ian Murphy
Jacqui Kerins
Justin Ralph
Wendy Hilton
Raylene Bates
Steve Willis
Brendon Cameron
Jono Hailstone
Simon Finnel
Peter Alexander
Jordan Newlands
Equestrian Manager:
Equestrian Team Coach:
Equestrian Groom:
Equestrian Groom:
Rowing Manager & Coach:
Sailing Manager & SKUD18 Coach:
2.4mR Sailing Coach:
Sailing Support Staff:
Shooting Manger:
Shooting Loader:
Swimming Manager:
Swimming Team Coach:
Swimming Team Coach:
Swimming Personal Coach:
Warrick Allan
Hayley Beresford
Jenny Affleck
Carissa Thomas
Norman Charlton
Rob Hielkema
Charlie Baillie-Strong
Steve Cranch
Bev Chamberlain
Lynda O’Cain
Esther Price
Simon Mayne
Gary Francis
Roly Crichton

 


Last Updated | Friday, 19 December 2014